LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-08-2008, 04:24 PM   #1 (permalink)
Banned

Tecrübe Puanı: 0 Diliyar is a splendid one to beholdDiliyar is a splendid one to beholdDiliyar is a splendid one to beholdDiliyar is a splendid one to beholdDiliyar is a splendid one to beholdDiliyar is a splendid one to beholdDiliyar is a splendid one to behold
Para
Uzaklarda küçük bir kasabada genç bir adam kendi işini kurdu – bu, iki caddenin köşesinde bir perakendeciydi. Adam dürüst ve dost canlısıydı, insanlar onu seviyorlardı. Ondan alışveriş yapıyor ve arkadaşlarına onu tavsiye ediyorlardı. Adam bir yıl içinde, bir dükkandan, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan bir zincir yarattı.

Bir gün hastalanıp hastaneye kaldırıldı. Doktorlar az zamanı kalmış olabileceğinden endişe ediyorlardı. Üç yetişkin çocuğunu yanına çağırdı ve onlara bir görev verdi: “İçinizden biri yıllar boyu uğraşarak kurduğum şirketin başına geçecek. Hanginizin bunu hakettiğine karar vermek için, her birinize birer dolar vereceğim. Şimdi gidip bu dolarla ne alabiliyorsanız alacaksınız, ama bu akşam geri döndüğünüzde paranızla aldığınız şey hastane odamı bir uçtan bir uca doldurmalı.”

Çocuklar bu kadar başarılı bir şirketi yönetme fırsatı karşısında heyecana kapıldılar. Üçü de şehre gidip parasını harcadı. Akşam geri döndüklerinde babaları sordu: “Birinci çocuğum, bir dolarınla ne yaptın?

Çocuk cevap verdi: “Arkadaşımın çiftliğine gittim, bir dolarımı verdim ve iki balya saman aldım. Sonra odadan dışarı çıktı, saman balyalarını getirdi, açtı ve havaya savurmaya başladı. Oda bir anda samanla dolmuştu. Ama biraz sonra samanların tamamı yeri indi ve babanın söylediği gibi, odayı bir uçtan öbürüne kadar dolduramadı.

Adam sordu: “Peki ikinci çocuğum, sen paranla ne yaptın?”
“Yorgancıya gittim. İki tane yastık aldım.” Bunu söyleyen çocuk, yastıkları içeri getirdi, açtı ve tüyleri bütün odaya dağıttı. Zaman içinde tüyler yere düştü, böylece oda yine dolmamıştı.

“Sen, üçüncü çocuğum, sen paranı ne yaptın?” diye sordu adam.
“Dolarımı cebime koyup senin yıllar önceki dükkanın gibi bir dükkana gittim. Dükkanın sahibine parayı verdim ve bozmasını istedim. Dolarımın 50 sentini İncil’de yazdığı gibi çok değerli bir şeye verdim. 20 sentini de kiliseye verdim. Böylece bir onluğum kaldı. Bununla iki şey aldım.”
Çocuk elini cebine atıp bir kibrit kutusu ve bir mum çıkardı. Işığı kapatıp mumu yakınca oda mumun yaydığı ışıkla dolmuştu. Oda, samanla veya tüyle değil, bir uçtan öbür uca ışıkla dolmuştu.

Baba çok memnundu. “Çok iyi oğlum. Bu şirketin başına sen geçeceksin, çünkü yaşam hakkında çok önemli bir şeyi, ışığını yaymayı, biliyorsun. Bu çok güzel.”

Nido Qubein
Diliyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2008, 08:26 AM   #2 (permalink)
Banned

Tecrübe Puanı: 0 Valetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to behold
Dünyanın Yedi Harikası

Bir grup öğrenciden Günümüz Dünyanın Yedi Harikası'nın neler olduğunu
düşündüklerine dair bir liste yapmaları istenir. Aralarında
anlaşmazlıklar
çıkmasına rağmen aşağıdakiler en fazla oyu alanlardır:

1)- Mısır'ın Büyük Piramitleri
2)- Tac Mahal (Taj Mahal)
3)- Büyük Kanyon (Grand Canyon)
4)- Panama Kanalı
5)- Empire State Binası
6)- St. Peter Bazilikası (St. Peter's Basilica)
7)- Çin Seddi (China's Great Wall)

Öğretmen oyları toplarken, sessizce duran bir kız öğrencisinin henüz
kağıdını vermemiş olduğunu farkeder. Sonra öğrencisine kendi
hazırladığı
liste ile ilgili bir problem olup olmadığını sorar. Kız öğrenci ise

"Evet, biraz. O kadar çok şey var ki, bir türlü karar veremiyorum" der.

Öğretmen de öğrencisine

"Peki, söyle bakalım senin listende neler var, belki biz sana yardımcı
olabiliriz" der.

Kız öğrenci önce duraksar ve sonra okumaya başlar:

"Bence Dünyanın Yedi Harikası :

1)- görmek
2)- duymak
3)- dokunmak
4)- tatmak
5)- hissetmek
6)- gülmek
7)- ve sevmek...

Odada sinek uçsa sesi duyulacak şekilde bir sessizlik oldu. Basit,
sıradan ve normal olarak düşündüğümüz ve gözden kaçırdığımız şeyler gerçekte ne kadar da mükemmeldirler.

Samimi bir hatırlatma: Hayattaki en değerli şeyler satın alınamayanlardır.
Valetta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-13-2008, 07:12 PM   #3 (permalink)
Senior Member

DOĞAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 15 DOĞAN is a jewel in the roughDOĞAN is a jewel in the roughDOĞAN is a jewel in the rough
DOĞAN - İCQ üzeri Mesaj gönder DOĞAN - AİM üzeri Mesaj gönder DOĞAN - MSN üzeri Mesaj gönder DOĞAN - YAHOO üzeri Mesaj gönder
paylaşım için teşkkürler...

Yaz yağmuru düşer durur yüreğime
Bir küçük aşk yeter benim hasretime
Sen de benim yağmurum ol
Damla damla yağ gönlüme
DOĞAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-14-2008, 03:55 PM   #4 (permalink)
Member

reapchi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 12 reapchi is on a distinguished road
reapchi - YAHOO üzeri Mesaj gönder
klavyene sağlık
Alt 09-15-2008, 09:56 AM   #5 (permalink)
Banned

Tecrübe Puanı: 0 Cacabey will become famous soon enoughCacabey will become famous soon enough
Eline sağlık Diliyar
Cacabey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-16-2008, 09:23 AM   #6 (permalink)
Banned

Tecrübe Puanı: 0 Valetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to beholdValetta is a splendid one to behold
JaKoBeN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dünyanın 8. harikasına saygılar
Saygılar bizden
Valetta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil